Share:
 

News

Nevill to feature in McDonald’s NSW Premier Cricket
Date of Event : Sat Nov 10, 2018 8:00AM
NSW Blues captain Peter Nevill has been named in the Eastern Suburbs XI to play St George on Saturday.

David Gavin

New South Wales Blues skipper Peter Nevill will be among five current or former Australian Test players and several NSW Blues in action during the second round of the First Grade Limited-Overs Cup in the McDonald’s NSW Premier Cricket competition on Saturday.

Nevill, veteran Blues’ seamer Trent Copeland, Steve Smith, David Warner and Sydney Thunder captain Shane Watson are all among the current or former Test players in action across the 10 matches.

Smith and Watson will play Warner at Coogee Oval for Sutherland and Randwick Petersham respectively.

All results on Saturday not only count towards the First Grade Limited-Overs Cup competition but also the overall Belvidere Cup.

Blues’ teenage sensations in the Sheffield Shield draw for NSW against Tasmania during the past week, Jason Sangha and Jack Edwards, have also been named for Randwick Petersham and Manly-Warringah respectively.

Both young men made their maiden Shield centuries at the SCG and shared a pivotal 180-run partnership to keep the Blues in the contest on days one and two.

Sutherland and Randwick Petersham will have plenty of talent in each side to complement Smith, Watson and Warner.

Blues’ left-arm quick Ben Dwarshuis and leg-spinner Daniel Fallins join Smith and Watson in the Sutherland side, while Sangha and recent Sheffield Shield debutant allrounder Daniel Sams have been named for the hosts.

St George and Eastern Suburbs is another match filled with former Test players and current Blues’ players.

Easts will not only have the services of Nevill but also Blues’ quick Harry Conway and Blues Rookie wicketkeeper, batter Baxter Holt.

Meantime, the Saints have named Copeland and top-order batsman Kurtis Patterson in their XI for the match at Hurstville Oval.

Copeland is the leading wicket taker for the Blues after round three of the Sheffield Shield. He has claimed an excellent 16 scalps at 16.31 including best figures of 6/86 against South Australia.

Patterson also enters the fixture in good form. He posted his third consecutive Sheffield Shield half-century this season in the draw against Tasmania.

The elegant left-hander has made 198 runs at a tick under 40 in the Sheffield Shield so far this season.

He trails Blues team mate and Mosman opener Daniel Hughes by one run on the list of leading run-scorers for NSW in the Sheffield Shield.

Hughes, who has been named for Mosman against Sydney on Saturday, has 199 runs at 39.8.

Parramatta against Manly-Warringah is another match featuring significant talent.

Edwards is among three Blues named for Manly-Warringah along with allrounder Chris Green and Manly captain, gloveman Jay Lenton.

The in-form Parramatta captain Nick Bertus is another Blues’ player to feature in the match at Old Kings Oval.

Bertus is the second leading run-scorer for NSW Metro in the Toyota Futures League this season behind Bankstown opening batsman Daniel Solway.

The Parramatta skipper has posted 183 runs from four innings highlighted by a highest score of 147 against South Australia last round in the Futures League. Solway has made 234 runs at 78 including one century.

Solway will be a crucial player for Bankstown, who are away to Fairfield-Liverpool, at Rosedale Oval.

The Blues to enter the field for Fairfield-Liverpool, allrounders Param Uppal, Arjun Nair and paceman Chad Sammut.

Blues’ seamer Charlie Stobo will spearhead the Gordon attack against ladder leaders Penrith at Chatswood Oval.

Fellow Blues’ batsmen Ryan Gibson and Ryan Hackney have been named for Penrith.

Gibson is the leading run-scorer in McDonald’s NSW Premier Cricket for the Panthers this season so far, making 303 runs at 60.6 across all forms.

Dangerous top-order batsman Justin Avendano returns from a broken thumb to captain North Sydney against Sydney University at North Sydney Oval. Blues’ opening batsman Nick Larkin will return for the students.

Former Australian One-Day International batsman and, Hawkesbury captain, Peter Forrest, will lead his club against Northern District at Owen Earle Oval.

In other matches, Blues’ rookie Jordan Gauci will captain Blacktown at home to Campbelltown-Camden. UNSW host Western Suburbs at the Village Green.

MCDONALD’S NSW PREMIER CRICKET

FIRST GRADE TEAMS:

ROUND 5: LIMITED-OVERS 

10.00am Saturday 10 November 2018.

Blacktown v Campbelltown-Camden at Joe McAleer Reserve.

Blacktown: Jordan Gauci (c), James Newton, Matthew Day, Abdul Hameed Kherkhah, Toby Flynn-Duncombe, Jaskaran Cheema, Anjan Oberai, Antum Naqvi, Daniel Nicotra, Asfar Riaz, Salman Irshad.

Campbelltown-Camden: Jarrad Burke (c), Philip Wells, Aaron Yabsley, Jake Cormack, Jaydyn Simmons, Jordan Browne, Luke Webb, Samuel Skelly, Iain Carlisle, Oliver Robinson, Tanveer Sangha.

Fairfield-Liverpool v Bankstown at Rosedale Oval.

Fairfield-Liverpool: Harmon Sandhu (c), Raveesh Srivastava, Arjun Nair, Param Uppal, Luke Ohrynowsky, Jeremy Cashman, Wendel Delpechitra, Damien Aviet, Ollie Sale, Jeremy Maher, Josh Baraba, Chad Sammut.

Bankstown: Michael Stretton (c), Benjamin Taylor, Nathan McAndrew, Rhys Williams, Daniel Solway, Brendan Smith, Liam Marshall, Kyle Brockley, Nick Carruthers, Matthew Waite, Mitch Brown.

Gordon v Penrith at Chatswood Oval. 

Gordon: Steve Colley (c), Axel Cahlin, Tym Crawford, Lachlan Barnsley, Elliot Richtor, Cameron Eccles, Scott O'Brien, Max Newman, Charlie Stobo, Alex Patterson, Matthew Junk.

Penrith: Ryan Smith (c), Brent Williams, Ryan Gibson, Kaine Balgowan, Luke Hodges, Tyran Liddiard, Ryan Hackney, Trent Weir, John DiBartolo, Michael Collins, Cameron Weir.

Hawkesbury v Northern District at Owen Earle Oval.

Hawkesbury: Peter Forrest (c), Harrison Ridgewell, Pat Lawrence, Aidan Van Den Nieuwboer, Joshua Clarke, Dale Mckay, Timothy Wilson, Ryan Mizzi, Chaitnya Sharma, Jake Wholohan, Matthew Frame.

Northern District: Ben Davis (c), Nathan Smith, Nic Badings, Tom Felton, David Lowery, Daniel Anderson, John Anderson, Zak Honeybrook, Charles Taylor, Chad Soper, TBC, Oliver Hing.

UTS North Sydney v Sydney University at North Sydney Oval. 

UTS North Sydney: Justin Avendano (c), Thomas Jagot, James Crosthwaite, Adam Crosthwaite, Benjamin Bryant, Robert Aitken, Ryan Van Kemenade, Matthew Alexander, Toby Lester, James Campbell, Sam Alexander.

Sydney University: Liam Robertson (c), Nick Larkin, Ben Trevor-Jones, Damien Mortimer, Hayden Kerr, Nicholas Walker, Nicky Craze, Tim Cummins, Dugald Holloway, Timothy Ley, Joe Kershaw, Devlin Malone.

Parramatta v Manly-Warringah at Old Kings Oval. 

Parramatta: Nicholas Bertus (c), William Affleck, Ben Abbott, Adam Turrell, Brenton Cherry, Trent Crittenden, Scott Copperfield, Jack White, Liam Lofts, Bradley Taylor, Ben Martin.

Manly-Warringah: Jay Lenton (c), Ryan Farrell, Logan Weston, Michael Visser, Oliver Davies, Jake Carden, Joel Foster, Timothy Doonan, Chris Green, Joseph Graham, Jack Edwards.

Randwick Petersham v Sutherland at Coogee Oval. 

Randwick Petersham: Anthony Sams (c), David Warner, Daniel Sams, Soumil Chhibber, Alexander Kemp, Shaun Eaton, Adam Semple, Riley Ayre, Jason Sangha, Daya Singh.

Sutherland: Chris Williams (c), Aiden Bariol, Steven Smith, Shane Watson, Jamie Brown, Jayden Brown, Jarryd Biviano, Ben Dwarshuis, Daniel Fallins, Austin Waugh, Tom Pinson.

St George v Eastern Suburbs at Hurstville Oval.

St George: Nicholas Stapleton(c), Kurtis Patterson, Matthew Hopkins, Eric Denhartog, Thomas Ortiz, Peter Francis, Mitchell Gray, Luke Bartier, Adam Whatley, Tom Engelbrecht, Jonathan Rose, Trent Copeland.

Eastern Suburbs: Gregory Clarence (c), Timothy Armstrong, Angus Robson, Adam Ezekiel, George Furrer, Harry Conway, Harry Dalton, Baxter Holt, Thomas Skelly, Jack Preddey, Henry Hunt, Aron Nijjar, Peter Nevill.

Sydney v Mosman at Drummoyne Oval. 

Sydney: Benjamin Manenti (c), Liam Scott, Matthew Rodgers, Anthony Mosca, Suffan Hassan, Stephen Eskinazi, Beau McClintock, Ryan Felsch, Harry Manenti, Alex Glendenning, Nicholas Bills.

Mosman: Scott Rodgie (c), Anthony Adlam, Daniel Hughes, Patrick Pisel, Lachlan Hearne, Jake Fawcett, Ashley Doolan, Luke Shelton, Jake Turner, Dean Crawford, Gregory West.

UNSW v Western Suburbs at Village Green. 

UNSW: David Dawson (c), Harry Brook, Matthew Gilkes, Joseph Byrnes, Connor Jackson, Marcus Atallah, Tahmidul Islam, Suthangan Thanabalasingam, Hayden McLean, Declan White, Joshua Bennett.

Western Suburbs: Jonathan Cook (c), Isaac Taylor, Joel Abraham, Nicholas Cutler, James Psarakis, Adrian Isherwood, Thomas Burt, Samuel McMahon, Ayden Brown, Quincy Titterton, Haris Rauf.


Last updated: Saturday November 10, 2018 8:03AM