Share:
 

News

Premier Cricket filled with International stars again
Date of Event : Fri Sep 28, 2018 5:04PM
Steve Smith plays his second match for Sutherland in McDonald's NSW Premier Cricket this season on Saturday

David Gavin

 

Steve Smith and David Warner are among numerous International and domestic cricketers who will be in action for the first round of two-day fixtures in McDonald’s NSW Premier Cricket starting this Saturday.

 

Former Australian One-Day International player Peter Forrest and Blues seamer Trent Copeland, who played three Tests for Australia, have also represented Australia at the highest level.

Eighteen current contracted NSW Blues’ players have also been named for their respective clubs including Copeland.

 

At Glenn McGrath Oval, four members of the JLT One-Day Cup team that defeated Tasmania by 88 runs on Tuesday night will play for Manly-Warringah against a Sutherland side including Smith and Blues leg-spinner Daniel Fallins.

 

Blues wicketkeeper, batsman Jay Lenton will lead a Manly team that features NSW team mates allrounder Chris Green, fast bowler Mickey Edwards and, his brother, 18-year-old rising star, Jack Edwards.

Jack Edwards posted his maiden half-century in One-Day domestic cricket for the Blues on Tuesday. He made an impressive 68 from 50 balls at the top of the order.

Smith made 85 from 92 balls for Sutherland last Saturday in his first Premier Cricket match for four years. The men from the Shire went down by three wickets to Mosman at Glenn McGrath Oval.

 

Warner scored more than half the Randwick Petersham total last Saturday to get his club over the line against a St George attack including new Australian vice-captain, Blues fast bowler Josh Hazlewood.

 

The uncompromising opening batsman scored 155 not out from 152 balls in a total of 6/278. He will look to continue that trend when Randwick Petersham host UNSW this round.

 

NSW Blues and Sydney Thunder left-arm quick Daniel Sams, and emerging Blues batsman, Jason Sangha, will join Warner in a strong Randwick Petersham squad for the match.

 

Copeland and Forrest will captain each of their respective clubs at Owen Earle Oval when Hawkesbury host St George with both clubs in search of their first win of the season.

 

Both men are significant additions to their teams. St George captain Copeland was the leading wicket taker for the Blues in the Sheffield Shield last season with 34 scalps at 25.38, while Hawkesbury skipper Forrest was top of the list for run-scorers in the 2017/18 Toyota Futures League.

 

Forrest posted 759 runs for Queensland at the excellent average of 75.9. Lenton was the second leading run-scorer with 538 runs at 53.8.

 

Fairfield-Liverpool have named four Blues’ players in their XI to play Western Suburbs at Pratten Park.

 

Blues allrounder Arjun Nair, 19-year-old allrounder Param Uppal, and fast bowlers Liam Hatcher and rookie left-arm firebrand quick, Chad Sammut, will all play for their club.

 

Nair will play as a batsman as he continues his recovery from a back injury.

 

Despite missing Australian and NSW fast bowler Pat Cummins, who was a pivotal part of the Penrith side that crushed Hawkesbury by 227 runs last Saturday, the Panthers side to take on North Sydney at Howell Oval will be a tough opposition.

 

Dual centurions against Hawkesbury, Blues batsmen Ryan Gibson and rookie Ryan Hackney have again been selected for Penrith.

 

Blues speedster Harry Conway and, rookie wicketkeeper, batsman Baxter Holt, will form a pivotal part of the Eastern Suburbs team in a search of their first win of the season against Sydney University.

 

The students will be without former Australian Test and Blues opening batsman, Ed Cowan, for the match after he top-scored for Sydney University in the 144-run win over Manly-Warringah last Saturday. He posted 69 from just 57 balls.

 

Blues seamer Charlie Stobo will lead the Gordon attack against Blacktown to be captained by Blues rookie batsman Jordan Gauci.

 

Stobo last week started the season with the solid figures of 2-53 from nine overs in the five-wicket loss to Bankstown.

 

Mosman started the season in impressive fashion against Sutherland last Saturday and, to continue to that form, will need to defeat Northern District who also began its campaign with a 102-run win over Fairfield-Liverpool.

 

At just 17 years of age, Lachlan Hearne, continued his development as a promising batsman of the future when he guided the Whales to victory against Sutherland with a vital 59 not out.

 

Current holders of the Belvidere Cup, Parramatta, will play the minor premiers, Campbelltown-Camden, at Old Kings Oval.

 

In other matches, Bankstown host Sydney at Bankstown Oval.

 

MCDONALD’S NSW PREMIER CRICKET

FIRST GRADE TEAMS:

ROUND 2: 

9.30am Saturdays 29th September and 6th October 2018.

 

Bankstown v Sydney at Bankstown Oval.

Bankstown: Michael Stretton (c), Benjamin Taylor, Chris Ridley, Nathan McAndrew, Rhys Williams, Daniel Solway, Liam Marshall, Kyle Brockley, Nick Carruthers, Peter Dignam, Brendan Smith.

Sydney: Daniel Smith (c), Justin Mosca, Matthew Rodgers, Anthony Mosca, Suffan Hassan, Benjamin Manenti, Beau McClintock, Ryan Felsch, Alex Glendenning, Nicholas Bills, Harry Manenti.

 

Blacktown v Gordon at Joe McAleer Reserve. 

Blacktown: Jordan Gauci (c), James Newton, Matthew Day, Abdul Hameed Kherkhah, Toby Flynn-Duncombe, Jaskaran Cheema, Anjan Oberai, Mohammad Shinwari, Daniel Nicotra, Asfar Riaz, Smit Raval.

Gordon: Harry Evans (c), Axel Cahlin, Dominic Thomson, Elliot Richtor, Tym Crawford, Glenn Winsor, Max Newman, Charlie Stobo, Ryan Meppem, Alex Patterson, Matthew Junk.

 

Hawkesbury v St George at Owen Earle Oval. 

Hawkesbury: Peter Forrest (c), Chris Lawrence, Aidan Van Den Nieuwboer, Joshua Clarke, Dale Mckay, Kerrod Gordon, Jake Wholohan, Nikethan Radhakrishnan, Chaitnya Sharma, Harrison Ridgewell, Pat Lawrence.

St George: Trent Copeland (c), Matthew Hopkins, Peter Francis, Thomas Ortiz, Mitchell Gray, Tom Engelbrecht, Jonathan Rose, Blake Macdonald, Nicholas Stapleton, Luke Bartier, Eric Denhartog.

 

Northern District v Mosman at Mark Taylor Oval. 

Northern District: Ben Davis (c), Daniel Anderson, Nic Badings, Warren Barnes, Tom Felton, Zak Honeybrook, Neil Kimberley, David Lowery, Nathan Smith, Charles Taylor, Clayton Waters.

Mosman: Scott Rodgie (c), Anthony Adlam, Danul Dassanayake, Patrick Pisel, Jake Fawcett, Lachlan Hearne, Luke Shelton, Ashley Doolan, Jake Turner, Gregory West, Dean Crawford.

 

Parramatta v Campbelltown-Camden at Old Kings Oval. 

Parramatta: Nicholas Bertus (c), William Affleck, Ben Abbott, Brenton Cherry, Adam Turrell, Luke Dempsey, Trent Crittenden, Liam Lofts, Scott Copperfield, Bradley Taylor, Ben Martin.

Campbelltown-Camden: Jarrad Burke (c), Philip Wells, Aaron Yabsley, Jake Cormack, Jaydyn Simmons, Jarred Lysaught, Jordan Browne, Mitchell Carruthers, Luke Webb, Samuel Skelly, Iain Carlisle.

 

Penrith v North Sydney at Howell Oval.

Penrith: Ryan Smith (c), Brent Williams, Ryan Gibson, Luke Hodges, Tyran Liddiard, Ryan Hackney, Trent Weir, John DiBartolo, Cameron Weir, Chris Withers, Michael Collins.

North Sydney: Thomas Jagot (c), Benjamin Bryant, Tim Reynolds, Adam Crosthwaite, James Aitken, Robert Aitken, Ryan Van Kemenade, James Campbell, Matthew Alexander, Sam Alexander, William Graham.

 

Randwick Petersham v UNSW at Coogee Oval. 

Randwick Petersham: Anthony Sams (c), David Warner, Matthew Everett, Soumil Chhibber, Alexander Kemp, Shaun Eaton, Adam Semple, Riley Ayre, Kushaal Ram, Jason Sangha, Daya Singh, Daniel Sams.

UNSW: David Dawson (c), Joseph Byrnes, Vincent Hreszczuk, Matthew Gilkes, Connor Jackson, Marcus Atallah, Nivek Tanner, Suthangan Thanabalasingam, Hayden McLean, Thomas Scoble, Declan White.

 

Sutherland v Manly-Warringah at Glenn McGrath Oval. 

Sutherland: Chris Williams (c), Aiden Bariol, Steven Smith, Jamie Brown, Jayden Brown, Jarryd Biviano, Tom Doyle, Daniel Fallins, Austin Waugh, Tom Pinson, Jake Wilson.

Manly-Warringah: Jay Lenton (c), Ryan Farrell, Logan Weston, Michael Visser, Oliver Davies, Jake Carden, Joel Foster, Timothy Doonan, Joseph Graham, Jack Edwards, Chris Green, Mickey Edwards, Jack Ritchie.

 

Sydney University v Eastern Suburbs at University Oval. 

Sydney University: Liam Robertson(c), Nicky Craze, Ben Trevor-Jones, Damien Mortimer, Hayden Kerr, Ryan McElduff, Tim Cummins, Dugald Holloway, Timothy Ley, Devlin Malone, Ben Joy.

Eastern Suburbs: Angus Robson (c), Adam Ezekiel, Will Simpson, George Furrer, Harry Dalton, Baxter Holt, Thomas Skelly, Jack Preddey, Henry Hunt, Timothy Armstrong, Harry Conway.

 

Western Suburbs v Fairfield-Liverpool at Pratten Park.

Western Suburbs: Jonathan Cook (c), Isaac Taylor, Joel Abraham, Nicholas Cutler, James Psarakis, Adrian Isherwood, Jason Hughes, Samuel McMahon, Quincy Titterton, Ayden Brown, Michael Tudehope.

Fairfield-Liverpool: Harmon Sandhu (c), Raveesh Srivastava, Arjun Nair, Param Uppal, Luke Ohrynowsky, Jeremy Cashman, Wendel Delpechitra, Liam Hatcher, Chad Sammut, Zach Johns, Damien Aviet.

Last updated: Friday September 28, 2018 5:10PM