Share:
 

News

Patterson & Watson to feature in opening round of Premier Cricket
Date of Event NSW Premier Cricket: Fri Sep 27, 2019 3:38PM
Blues batsman Kurtis Patterson after reaching his maiden Test century in February.

Jackson Pringle

Recent Test debutant Kurtis Patterson and former Australian allrounder Shane Watson join many familiar names selected in the highly anticipated opening round of McDonald’s NSW Premier Cricket.

Patterson, Watson and seamer Trent Copeland, who have all played Test cricket for Australia, will all take the field for their clubs to mark the start of the 126th official season of Sydney First Grade on Saturday.

Patterson, named for St George against Manly-Warringah, is also among six New South Wales Blues part of the Marsh One-Day Cup squad who travelled to Brisbane during the week backing up for their clubs.

The 26-year-old left-handed top-order batsman will join the Edwards brothers, Mickey and Jack, allrounder Arjun Nair, wicketkeeper-batsman Matthew Gilkes and fast bowler Liam Hatcher.

Watson, 38, lines up for Sutherland for his fifth season of grade cricket since playing his last Test in 2015. The former Sydney Thunder captain will play alongside current Blues fast bowler Ben Dwarshuis and leg-spinner Daniel Fallins as they take on Gordon at Glenn McGrath Oval.

Former Australian One Day International batsman Peter Forrest captains Hawkesbury this weekend against UNSW. Gilkes has been named for the Bumblebees.

All results on Saturday will count towards the overall Belvidere Cup and First Grade Limited-Overs Cup competitions.

Patterson’s unbeaten 167 for St George in January against Western Suburbs was one of three centuries he scored that week helping him gain his Australian Test debut against Sri Lanka at the Gabba that same month.

He also made an unbeaten 157 and 102 for a Cricket Australia XI against the Sri Lankans in Hobart before a maiden Test century in his second Test at Manuka Oval.

Copeland joins Patterson in the St George squad for an exciting opening clash against Manly-Warringah.

Mickey and Jack Edwards, as well as promising up and coming fast-bowler Ryan Hadley, who has already represented Australia at under 19 level, form a potent bowling attack for the visitors.

Emerging teenage batsman Ollie Davies, who signed his first contract with the Blues and Thunder this season, has also been named for Manly.

Jack Edwards found some good form in Brisbane scoring 84 from 103 balls in the Blues opening match against Queensland.

Copeland was the leading wicket taker last season in the Sheffield Shield with 52 scalps. He played three tests for Australia on the tour of Sri Lanka in 2011.

Off-spinning allrounder Arjun Nair will line-up for Fairfield-Liverpool, alongside contracted Blues Param Uppal, Hatcher and left-arm quick Chad Sammut as they take on Eastern Suburbs at Waverley Oval.

Sheffield Shield debutant last season Baxter Holt is also in action for the Dolphins.   

The Blues rookie and reserve wicketkeeper last season equalled the record for most catches on First Class debut in Australia. Holt claimed nine against Tasmania in the final round.

Previous Australian Under 19 captain and rising Blues star Jason Sangha will captain Randwick Petersham for the first time against Western Suburbs at Coogee Oval.

Sangha will be looking to build on a momentous debut season in the Shield during 2018/19 which saw him score his maiden century for the Blues.

Former Hawkesbury allrounder Josh Clarke also captains Wests for the first time on Saturday, after joining the club in the pre-season.

Defending champions Penrith begin their title defence against Northern District at Mark Taylor Oval.

Blues players Ryan Gibson and rookie Ryan Hackney, who were both part of the premiership winning team last season, have both been named for the Panthers.

It shapes up as a tough opening assignment for Northern District after finishing towards the bottom of the table in season 2018/19.

Minor Premiers last season Sydney University will be looking to go one better in 2019/20 after going down to Penrith in the final. They open their campaign against Sydney and will be strengthened by the inclusion of Blues opening batsman Nick Larkin.

The right-hander enjoyed his best Shield campaign to date last season scoring 687 runs at 36 including two centuries.

UTS North Sydney batsman Rob Aitken is currently sitting on 10,933 First Grade runs and needs just 67 against Bankstown on Saturday to become the 12th player to score 11,000 runs.

He is also within striking distance of becoming only the third ever player to score 11,000 runs and take 500 wickets, having already claimed 578 scalps.

Last season’s bottom-placed Campbelltown-Camden open their new season against a Mosman outfit that will include current Blues left arm fast-bowler Greg West.

Blacktown Mounties will open their campaign against Parramatta on Saturday.

The Mounties club join Blacktown as a major sponsor this season. The Warriors will face a tough assignment against a Parramatta side who finished fifth on the table last season.

Umpire Andrew Yarad will be making his first-grade debut in the match between UNSW and Hawkesbury.

MCDONALD’S NSW PREMIER CRICKET

FIRST GRADE TEAMS:

ROUND 1: LIMITED-OVERS MATCHES

9:30am Saturday 28th September 2019

Bankstown v UTS North Sydney at Bankstown Oval:

Bankstown: Daniel Solway (c), Benjamin Taylor, Chris Ridley, Nathan McAndrew, Mitch Brown, Cameron Middleton, Liam Marshall, Nick Carruthers, Peter Dignam, Bradley Simpson.

UTS North Sydney: Justin Avendano (c), Thomas Jagot, Ben Bryant, James Aitken, Tim Reynolds, Rob Aitken, Matt Alexander, Olly Knight, Max Papworth, James Campbell, Will Graham.

Umpires: D Foster & P McNamara

Blacktown Mounties v Parramatta at Joe McAleer Reserve:

Blacktown Mounties: Jordan Gauci (c), James Newton, Matthew Day, Jonathon Sammut, Taj Brar, Toby Flynn-Duncombe, Nathan Baker, Antum Naqvi, Hunar Verma, Dominic O'Shannessy, Harmon Sandhu.

Parramatta: Trent Crittenden (c), Luke Dempsey, Timothy Ward, Liam Lofts, Brenton Cherry, Adam Turrell, Ben Abbott, Bradley Taylor, Jacob Workman, Liam O'Farrell, Donal Whyte.

Umpires: T Gumbleton & B Treloar 

Campbelltown-Camden v Mosman at Raby Oval 1:

Campbelltown-Camden: Jarrad Burke (c), Jayden Simmons, Ben Patterson, Ash Paddinson, Phillip Wells, Brock Larance, Jackson Isakka, Sam Skelly, Luke Webb, Aaron Yabbsley, Tanveer Sangha.

Mosman: Ashley Doolan (c), Anthony Adlam, Dean Crawford, Danul Dassanayake, Harry Dalton, Matthew Calder, Lachlan Hearne, Nathan Hinton, Luke Shelton, Jake Turner, Jayden Park, Gregory West.

Umpires: B Du Plessis & A Hamilton

Eastern Suburbs v Fairfield-Liverpool at Waverley Oval:

Eastern Suburbs: Jack Preddey (c), Henry Thornton, Thomas Skelly, Jack Remond, Baxter Holt, Ryan O'Beirne, Marcus Atallah, Harry Byrnes Howe, Adam Ezekiel, Peter Lazarus, Mark Morley.

Fairfield-Liverpool: Param Uppal (c), Arjun Nair, Yuvraj Sharma, Raveesh Srivastava, Russell Wilcoxon, Chad Sammut, Liam Hatcher, Alexander Ohrynowsky, Mitchell Williams, Atharva Patil, Josh Baraba.

Umpires: R Howard & S Patel

Northern District v Penrith at Mark Taylor Oval:

Northern District: Ben Davis (c), Jack Shelley, Nic Badings, Chad Soper, Ross Pawson, Toby Gray, Scott Rodgie, David Lowery, Oliver Hing, Ajaypal Singh, Brett Randell.

Penrith: Ryan Smith (c), Brent Atherton, Ryan Fletcher, Ryan Gibson, Ryan Hackney, Luke Hodges, Tyran Liddiard, Henry Railz, Cameron Weir, Trent Weir, Brent Williams.

Umpires: N Knight & M Nickl

Randwick Petersham v Western Suburbs at Coogee Oval:

Randwick Petersham: Jason Sangha (c), Riley Ayre, Ben Abbatangelo, Anthony Sams, Soumil Chhibber, Jason Ralston, Shaun Eaton, William Affleck, Adam Semple, Ryan Ninan, Daya Singh.

Western Suburbs: Josh Clarke (c), Nick Cutler, James Psarakis, Joel Abraham, Adrian Isherwood, Isaac Taylor, Jono Cook, Sam McMahon, Liam Sparke, Quincy Titterton, James Shepherd.

Umpires: M Frecklington & K Oza 

St George v Manly-Warringah at Hurstville Oval:

St George: Nicholas Stapleton (c), Luke Bartier, Trent Copeland, Tom Engelbrecht, Peter Francis, Joseph Graham, Matthew Hopkins, Blake Nikitaras, Kurtis Patterson, Thomas Ortiz, Jonathan Rose, Adam Whatley.

Manly-Warringah: Jay Lenton (c), Jack Edwards, Ahillen Beadle, Ollie Davies, Cameron Merchant, Logan Weston, Elliott Herd, Joel Foster, Mickey Edwards, Michael Visser, Ryan Hadley.

Umpires: B Sajowitz & T Wilds

Sutherland v Gordon at Glenn McGrath Oval:

Sutherland: Chris Williams (c), Aiden Bariol, Jarryd Biviano, Jayden Brown, Tom Doyle, Ben Dwarshuis, Daniel Fallins, Liam Hehir, Tom Pinson, Shane Watson, Jake Wilson.

Gordon: Harry Evans (c), Cameron Eccles, Axel Cahlin, Steve Colley, Tym Crawford, Lachlan Barnsley, Glenn Winsor, Charlie Stobo, Max Newman, Nathan Doyle, Ashwin Premkumar.

Umpires: G Irvine & B McGregor

Sydney University v Sydney at University Oval:

Sydney University: Liam Robertson (c), Hayden Kerr, Nicholas Larkin, Damien Mortimer, Ryan McElduff, Nicholas Walker, Ben Trevor-Jones, Dugald Holloway, Joe Kershaw, Charlie Cassell, Devlin Malone.

Sydney: Daniel Smith (c), Ryan Felsch, Matthew Rodgers, Anthony Mosca, Justin Mosca, Benjamin Manenti, Beau McClintock, Alex Glendenning, Ryan Corns, Hugh Sherriff, Nicholas Bills.

Umpires: D Moran & T Penman

UNSW v Hawkesbury at David Phillips South:

UNSW: Brandon McLean (c), Matthew Gilkes, Jack Attenborough, William Wolter, Connor Jackson, Thomas Byrnes, Suthangan Thanabalasingam, Hayden McLean, Declan White, Vivek Kashyap, Joshua Bennett.

Hawkesbury: Peter Forrest (c), Bilal Qureshi, Chris Lawrence, Matthew Frame, Aidan Van Den Nieuwboer, Abdul Hameed Kherkhah, Dale Mckay, Scott Baldwin, Ryan Mizzi, Jaskaran Cheema, Mohammad Shinwari.

Umpires: D Rodgie & A Yarad

Last updated: Friday September 27, 2019 3:40PM