News

Morkel to make Premier Cricket debut in Kingsgrove Sports T20 Cup
Date of Event NSW Premier Cricket: Sun Oct 27, 2019 10:56AM
Morne Morkel bowling for Surrey in the English County Championships during September.

Jackson Pringle

Retired Test champion Morne Morkel will make a special appearance in the Kingsgrove Sports T20 Cup this Sunday, which will feature five double-headers that cover both rounds two and three.

The South African pace bowler, and one of the biggest names in world cricket, will make his debut for Manly-Warringah against Randwick-Petersham, in the second match of a double header at Coogee Oval in the Sixers conference.

The 35-year-old veteran played 86 Test matches for the Proteas and took 309 wickets, across more than 11 years, at an average of under 28 before retiring from the long form of the game at the conclusion of the Test series against Australia in April 2018.

Morkel also has the experience of 117 One Day International matches for his country, taking 188 wickets, and 44 T20 Internationals, with 47 scalps. He averaged an impressive 25 with the ball in both shorter formats of the game.

The inclusion of Morkel will be a huge boost to the already red hot Manly-Warringah side who put up a smashing total of 208 in round one of the T20 competition a fortnight ago, followed by a massive 461 in a single day last weekend during the two-day competition, the highest single day total in 12 years.

The final XI for Manly is yet to confirmed but Blues rookie Ollie Davies is expected to play following his maiden Second XI century for NSW Metropolitan in Adelaide this week.

Randwick-Petersham will be captained by rising Blues batsman Jason Sangha. They will take on Sydney in the first match of the double-header before the blockbuster with Manly-Warringah.

Former Australian Test opener Ed Cowan will make his first appearance for Sydney University this season, as it takes on Fairfield-Liverpool and Campbelltown-Camden in a Thunder Conference double-header at University Oval.

The veteran played almost 15 years of first-class cricket for NSW and Tasmania, and represented his country 18 times in Test cricket.

Cowan, 37, scored more than 10,000 first-class runs in 143 matches, including 25 centuries. He retired from professional cricket at the end of the 2017/18 season, but played 10 matches for Sydney University last season, where he averaged 101 during the First Grade Limited-Overs Cup.

In the first match of their double-header, University will face a strong Fairfield-Liverpool side that contains three contracted Blues players, including captain and off-spinning allrounder Param Uppal, fast bowler Liam Hatcher and fast bowler Chad Sammut.

Hatcher this week claimed his fourth and fifth consecutive five-wicket hauls in as many innings at the Second XI level for NSW Metropolitan. The right-arm quick finished with the match figures of 11/99 in the draw against South Australia.

Davies made 112 from 103 in the second innings, while fellow Blues rookie and Penrith opening batsman Ryan Hackney (112) also made his maiden century at Second XI level in the first innings followed by 65 in the second.

Hackney is expected to play for Penrith in both matches at Howell Oval against Western Suburbs and Northern District.

The Campbelltown-Camden side in the second match, at University Oval, will feature exciting young leg-spinner Tanveer Sangha who has been in tremendous form of late with the ball. He took a solid 1-10 off four overs in round one of the T20 competition, and an impressive 5-70 in the two-day form last Saturday, his second straight five-wicket haul in Premier Cricket.   

Former Test bowler and Blues spearhead Trent Copeland will take the field for St George for their double-header at Hurstville Oval. The seamer took part in the Blues Sheffield Shield victory over Tasmania last weekend.

The Saints will play Eastern Suburbs in the opening match on Sunday, and UNSW in the second fixture.

UNSW will feature Blues youngster Matthew Gilkes who took the field for the Blues in their Marsh One-Day Cup loss to Tasmania on Wednesday. He made the third highest score for NSW with 43 from 41 balls.

Blacktown Mounties will host a double header at Joe McAleer Reserve. They will play Bankstown in the morning match and Hawkesbury that afternoon.

Hawkesbury will be captained by former Australian One Day International batsman Peter Forrest.

The double header hosted by Penrith at Howell Oval will feature a match against Western Suburbs followed by a fixture with Northern District.

Hackney will join fellow Blues batsman Ryan Gibson in the Panthers side.

Sutherland also host a double-header against Mosman followed by UTS North Sydney at Glenn McGrath Oval. Sutherland will be captained by Sydney Sixers and Blues left-arm quick Ben Dwarshuis.

He will play alongside young Blues and Sixers leg-spinner Daniel Fallins in the two matches.

Parramatta and Gordon have byes this Sunday.

KINGSGROVE SPORTS T20 CUP

DOUBLE HEADERS: ROUNDS 2 & 3: Sunday 27 October 2019

SYDNEY THUNDER CONFERENCE:

Joe McAleer Reserve.

10:00am: Blacktown Mounties v Bankstown.

Blacktown Mounties: J Gauci (C), J Newton, H Sandhu, AA Naqvi, H Verma, T Atlee, P Lawrence, W Tareen, JC Sammut, TJ Draca, TT Flynn-Duncombe, N Baker, E Singh, JM DiBartolo

Bankstown: Daniel Solway (c), Aaron Bird, Jake Fawcett, Benjamin Taylor, Nathan McAndrew, Mitch Brown, Ben Le Bas, Liam Marshall, Nick Carruthers, Bradley Simpson, Mark Stoneman, Jarred Lysaught, Zeeshaan Ahmed2.30pm Bankstown v Blacktown.

Umpires: Tim Gumbleton & Andrew Yarad

2.30pm: Blacktown Mounties v Hawkesbury.

Hawkesbury: Peter Forrest (c), Bilal Qureshi, Abdul Hameed Kherkhah, Dale Mckay, Scott Baldwin, Austin Philip, Marcus Farquharson, Ryan Mizzi, Mohammad Shinwari, Nivethan Radhakrishnan, Bailey Thompson, Jaskaran Cheema.

Umpires: Tim Gumbleton & Andrew Yarad

Howell Oval.

10.00am: Penrith v Western Suburbs.

Penrith: Ryan Smith (c), Brent Williams, Ryan Gibson, Luke Hodges, Ryan Fletcher, Tyran Liddiard, Ryan Hackney, Trent Weir, Brent Atherton, Cameron Weir, Henry Railz, Adam Bayliss, Joshua Lalor, Tom Sargeant.

Western Suburbs: JA Clarke (C), LJ Maggs, IA Thomas, S Khan, CJ Hotham, A Isherwood, JG Psarakis, JD Cook, IW Taylor, C Blaxall-Hill, LT Sparke, SJ McMahon

Umpires: Daniel Moran & Tony Wilds

2.30pm: Penrith v Northern District.

Northern District: Ben Davis (c), Scott Rodgie, Nic Badings, Jack Shelley, Toby Gray, Tom Felton, David Lowery, Matthew Phillips, Ajaypal Singh, William Buttleman, Jacob Heinrich, Joe Hiley.

Umpires: Daniel Moran & Tony Wilds

Sydney University Oval.

10.00am Sydney University v Fairfield-Liverpool.

Sydney University: Liam Robertson (c), Dugald Holloway, Tim Cummins, Ryan McElduff, Ben Joy, Damien Mortimer, Ben Trevor-Jones, Nicholas Walker, Joe Kershaw, Ed Cowan, David Miller, Max Hope, William Masojada.

Fairfield-Liverpool: Param Uppal (c), Matt Critchley, Yuvraj Sharma, Arjun Nair, Luke Ohrynowsky, Simon Keen, Raveesh Srivastava, Atharva Patil, Chad Sammut, Josh Baraba, Liam Hatcher.

Umpires: Roberto Howard & Kieran Knight

2.30pm: Sydney University v Campbelltown-Camden.

Campbelltown-Camden: Jarrad Burke (c), Aaron Yabsley, Jaydyn Simmons, Ben Patterson, Adam Ison, Ashley Paddison, Brock Larance, Jackson Isakka, Tanveer Sangha, William Salzmann, Luke Webb, Samuel Skelly, Abhay Gonella.

Umpires: Roberto Howard & Kieran Knight

Parramatta v Bye.

SYDNEY SIXERS CONFERENCE:

Coogee Oval.

10.00am: Randwick Petersham v Sydney.

Randwick Petersham: Jason Sangha (c), Dylan Hunter, Jason Ralston, Shaun Eaton, Anthony Sams, Ben Abbatangelo, Daniel Sams, Adam Semple, Daya Singh, Riley Ayre, Matthew Everett, Ryan Ninan, Jacob Wood, Jamie Hemphrey, Stephen Doheny

Sydney: DL Smith (C), RE Felsch, MJ Rodgers, RG Corns, N Gubbins, BR McClintock, J Mosca, AJ Mosca, ND Bills, ND Govers, HT Sherriff, AD Glendenning

Umpires: Gary Crombie & Sharad Patel

2.30pm: Randwick Petersham v Manly-Warringah.

Manly-Warringah: TBC.

Umpires: Gary Crombie & Sharad Patel

Hurstville Oval.

10.00am: St George v Eastern Suburbs.

St George: Nicholas Stapleton (c), Andrew Walsh, Blake Nikitaras, Thomas Ortiz, Peter Francis, Luke Bartier, Jonathan Rose, Adam Whatley, Tom Engelbrecht, Blake Macdonald, Joseph Graham, Trent Copeland, Thomas Haines, Moises Henriques.

Eastern Suburbs: Jack Preddey (c), Jamie Smith, Timothy Armstrong, Angus Robson, Mark Morley, Will Simpson, Marcus Atallah, Udit Mehta, Rupert Lilburne, George Furrer, Christopher Thompsett, Nicholas Taylor.

Umpires: Mitchell Claydon & Ross McKim

2.30pm St George v UNSW.

UNSW: Brandon McLean (c), Matthew Gilkes, William Wolter, Michael Burgess, Thomas Byrnes, Vincent Hreszczuk, Suthangan Thanabalasingam, Hayden McLean, Thomas Scoble, Joshua Bennett, Djali Bloomfield, Himanshu Kakkireni.

Umpires: Mitchell Claydon & Ross McKim

Glenn McGrath Oval.

10.00am Sutherland v Mosman.

Sutherland: Ben Dwarshuis (c), Aiden Bariol, Chris Williams, Flynn Parker, Jamie Brown, Jarryd Biviano, Tom Doyle, Daniel Fallins, Luke Hawksworth, Jake Wilson, Nicholas Amos, Pushpinder Singh, Liam Hehir, Jayden Brown

Mosman: Ashley Doolan (c), Jayden Park, Luke Shelton, Lachlan Hearne, Matthew Junk, Matthew Calder, Dean Crawford, Harry Dalton, Anthony Adlam, Nathan Hinton, Danul Dassanayake, Joshua Dell.

Umpires: Darren Foster & Bede Sajowitz

2.30pm Sutherland v UTS North Sydney.

UTS North Sydney: Justin Avendano (c), Thomas Jagot, Tim Reynolds, George Lavelle, Jack James, Jake Hardy, Robert Aitken, Matthew Alexander, Mac Jenkins, James Campbell, William Graham, Oliver Knight, Broc Hardy.

Umpires: Darren Foster & Bede Sajowitz

Gordon v Bye.

Last updated: Sunday October 27, 2019 10:59AM
Back